Ma 21.5.Kosti, Konsta, Konstantin, Con...» Onnittele sähköisellä kortilla!
Hae
Uteluarkisto


Alaisille koulutusta?               19.1.2007


"Pomoja kyllä koulutetaan, mutta missä viipyy alaiskoulutus?" kysyi aamiaisvieraani. Aiheesta on tehty Raumalla laaja tutkimus ja siitä on julkaistu myös kirja. Mitäs tuumit, olisiko alaiskoulutus tarpeen? Mitä erityisiä kykyjä alaistyöskentelyssä mielestäsi tarvitaan?

Kaikkien vastanneiden kesken arvottiin kolme
Tom Lundbergin kirjaa "Puhu, vaikuta, menesty!"


Onnettaren ystävät:

Hannu Soininen, Tampere
Marja-Liisa Viitala, Puuppola
Sanna Niskanen, Nivala

Vastauksia: 323 kpl


Minulla on ollut mahdollista osallistua pomokoulutuksiin entisessä työpaikassani. Koin koulutukset mielekkäiksi, jopa hauskoiksi, mutta samalla pohditutti, että en osaa jakaa tietoani alaisilleni yhtä asiantuntevasti, hauskasti ja kannustavasti kuin varsinaiset kouluttajat.

Pikkupomona tunsin olevani hankalassa välikädessä kun ylhäältä odotettiin hienojen ideoiden laskeutuvan suorittajatasolle sekä alaiseni taas sitä, että osaisin heitä opastaa. Mielelläni soisin asiantuntevaa alaiskoulutusta kaikille, koska mielestäni alaiset ansaitsevat sitä ja kyllä alaisillakin on paljon opittavaa alaisena olosta ja heitä kannustaisi mielekäs koulutus. Koko yrityksen etu olisi kouluttaa koko henkilökuntaa.

Pikkupomo

=======================

Tärkein kyky on mielestäni raportoida esimiehelle selkeästi, ammattimaisesti, rehellisesti ja asiantuntevasti työtilanne, jolloin esimies pystyy arvioimaan tarvittavat toimet työn suorittamiseksi. Nykyään monet tehtävät ovat sellaisia, joissa työntekijä eli alainen on tehtävän asiantuntija ja esimiehen tehtäväksi jää tarvittavien resurssien järjestäminen taloudellisesti kannattavasti.

Marja

=======================

Alaiskoulutuksen sisältö:
- yhteistyökyky
- joustavuus
- kyky siirtyä tehtävästä toiseen tai tehdä paria
tehtävää yhtä aikaa
- miten sanoa ei
- oman työn / työolosuhteiden kehittäminen
- pomon sanattoman viestinnän lukeminen

Aivojen käyttö sallittu myös alaisilla

=======================

Ymmärtää pomon mielenliikkeet: huonot ja hyvät päivät. Alaisen pitää jaksaa olla valittamatta joka päivä ja kaikesta, eikä pidä tuoda töihin kodin asioita. Jos on esim. riidellyt siippansa kanssa, ei pidä purkaa sitä työkavereihin. Tai jos olet sairas, pomon ei tarvitse antaa sinulle sympatiaa, vaan asiallinen kohtelu pitää riittää.

Elise

=======================

Kyllä meille alaisille on kerrottava tavoitteista, korostettava sosiaalisuutta ja yhteistyön voimaa, kannustettava kiitoksella ja palautteella.

Joosuah

=======================

Kyllä tämäkin koulutus tarpeen on. Usein joutuu perustelemaan miksi esimies yleensä on olemassa. Alaistyöskentelyn yksi tärkein pointti on palautteen vastaanottaminen ja vaikeista asioista puhuminen ilman, että se otetaan persoonaan kohdistuvana arvosteluna. Työtä pitää pystyä arvioimaan ilman alaisen tai esimiehen arvostelua. Kaikkea esimiehen sanomisia ja työhön puuttumisia ei voida laittaa työpaikkakiusaamisen piikkiin. Työtä pitää voida ohjata niin kuin työnantaja sitä edellyttää.

Eppu

=======================

Alaisena työskentely vaatii mielestäni:
- taitoa uskaltaa tehdä työt niin kuin KÄSKETÄÄN
- uskallusta ja rohkeutta ihmetellä käskyjä, jotka
uhkaavat työskentelyn sivuun luisumista tai jopa eivät onnistu
- alaisen osaaminen hirvittää joskus myös käskijää ja hän
käyttäytyy jopa kummallisesti, kun tuntee olevansa uhattuna
- joten lopputulema on alaisten työtätekevien koulutus on tärkeää
ja jos se unohdetaan - työntekoon syntyy heikkoja kohtia,
ainakin pitkässä juoksussa.

Rohkea rokan syö

=======================

Varmaakin kaikenlainen koulutus on aina hyväksi. Kannatan kuitenkin pääteemaksi yhteistoimintaa ja hedelmällistä vuorovaikutusta.

Tupu

=======================

Vastuuntuntoa
Ajan käytön hallintaa
Yhteistyökykyä ja halua
Joustavuutta
Erilaisuuden hyväksymistä
Oman ammattitaidon päivitystä

SMS

=======================

Aivan ehdoton on: Miten ohjaan pomon toimimaan oikein? Tietenkin ryhmätyötaidot ja ihmissuhteiden hoito ovat aina ja kaikille tarpeen.

Eräs telijä

=======================

Alaisen tulee ymmärtää;
- oma osuutensa työnantajan tavoitteen saavuttamisessa
- se että työtä on niin kauan, kun työlle on kysyntää
- eri työpaikoissa on eri tavoitteet ja tapa niiden saavuttamiseksi
- tavoitteita voi muuttaa, samoin tapoja niiden saavuttamiseksi
- työnantaja määrittää laadun
- sitoutuneisuutta

Palvelupäällikkö

=======================

Alaistyöskentelyssä tarvitaan kunnioittamisen taitoa. Vanha sanonta: "sitä kuusta kuuleminen, jonka juurella asunto" pitäisi muistaa ja sisäistää. Unohtamatta itseään, työkavereitaan ja oman työpanoksensa arvostamista.

Pike

=======================

Kyllähän alaiskoulutusta tarvitaan, eihän muuten voi ymmärtää mitä esimies tarkoittaa teoillaan ja toimillaan. Ylimmän johdon tavoitteet ovat useasti niin kaukana varsinaisen työn tekijän tavoitteista että kyllä siihen apuvälineitä tarvitaan. Ja jo pelkästään esim. vuorovaikutustaito on molemmin puolista, ei riitä että esimies siihen koulutetaan.

Vuorovaikutusta

=======================

Kyllä, alaiskoulutus olisi todella tarpeen. Olen törmännyt aika moneen alaiseen, jotka eivät tunnu hoksanneen olevansa osa työyhteisöään ja että koko työpaikan maine ja toiminnan onnistuminen on heidän panoksestaan kiinni. Johtoporrasta syytetään jatkuvasti eikä vaivauduta huomaamaan, että omilla toimilla voisi olla syytä siihen, miksi johtoväki toimii kuten toimii.

Tuumailija-Anne

=======================

Meillä on lähdetty siihenkin suuntaan, että tavoitteeksi otetaan työhyvinvoinnissa 'esimiehistä johtuvien poissaolojen vähentäminen'. Ja se selitetään siten, että ei ole tarkoituskaan selvittää, mistä johtuu jokin konflikti, vaan jos alainen on sitä mieltä, että esimies on hänelle aiheuttanut kaikki huonot jutut, näin on. Koska se on hänen totuutensa sinä hetkenä. Eli ei mitään syy-seuraus -ajatusta, ei mitään ihminen on kokonaisuus ja jokin pieni asia voi aiheuttaa lopullisen tilanteen -ajatuksia. Vain että esimiehessä on vika.

Kyllä, oikein alaisten oman hyvinvoinnin takia heilläkin pitäisi olla koulutusta ja kykyä olla hyvä alainen. Kai sekin asia on muuttunut maailman muuttuessa. On enemmän asioita, ja ennen kaikkea varmaankin esimiehen asema on voinut muuttua hyvinkin paljon. Ei häneltä voi odottaa enää niitä asioita kuin ennen, että hän tulee ja korjaa/auttaa vieressä/ottaa yhteyttä ohjelmistotukeen jne. jne. Eikä se ole esimiehen VIKA, kun kaikki on muuttunut ja muuttuu. Hän vain toteuttaa johdon päätöksiä.

Mutta myös johtajia pitäisi kouluttaa. Päällikkötaso siinä välissä kaikkein pahimmassa jamassa on tällä hetkellä! Tsemppiä heille ja meille!

Johtajan alainen

=======================

Kyllä alaisetkin tarvitsevat koulutusta ihan siinä missä pomotkin, jotta he osaavat "käsitellä" pomoaan oikein! Saattaa olla, että pomoja on useampi, niin sitä suurempi koulutuksen tarve alaisilla on. Ennen kaikkea alaisista voi jonakin päivänä tulla pomoja!

Tiina

=======================

Alaistyöskentelyssä tarvitaan valmiutta esittää itse luovia ajatuksia työn kehittämiseen ja ottaa vastaan palautetta.

Yhteistyössä

=======================



Alaistyöskentelyssä tarvitaan kykyä, että osaa "lukea" pomojen aivoituksia. Useimmat pomokoulutukset ovat sitä että pomot tuntisivat itsensä tärkeiksi ja se on tärkein viesti koulutuksesta alaisille.

Alaiset voisivat myös kokea itsensä tärkeiksi alaiskoulutuksessa varsinkin jos heille kouluttaja kertoo että he ovat tärkeämpiä kuin pomot, pomot eivät tätä tee ja siksi alaiset ovat alistujia koska he kokevat olevansa ei tärkeitä. Onneksi pomoissakin on poikkeuksia, mutta vähän.

Alainen

=======================

Alaiskoulutusta todella tarvitaan. Jo ihan sen vuoksi, että se nostaa sen aseman arvoa. Kaikki me olemme samassa veneessä. Johtaminen on yksi palvelutehtävä tässä veneessä, alaisten tehtävät myös yhtä tärkeitä palvelutehtäviä.

Ilman ketään homma ei toimi. Yksi keskeinen alaiskoulutuksen teema voisi mielestäni olla omien vahvuuksien tunnistaminen ja niiden käyttöön ottaminen. Ja siihen oleellisesti liittyvänä Positiivareiden ydinsanoma, toisen onnistumisesta iloitseminen. Yhteiseksi hyväksihän se työyhteisössä tulee.

Voimavarat käyttöön

=======================

Alaiskoulutus sopii osaksi TYKYä ja siitä voisi asioita yhdistelemällä saada tosi antoisan TYKY-päivän! Alaistyöskentelyssä ja muutenkin elämässä joskus: Täytyy osata puhua niin kuin tyhmä puhuu.

Muumi Mamma

=======================

Ilman muuta alaistaito-koulutusta tarvitaan. Olisi tärkeää, että koko organisaatio olisi saman hiilen ympärillä.

Anni61

=======================

Kyllä alaiskoulutus on mielestäni tarpeen siinä missä esimieskoulutus. Tosin pidän edelleen esimieskoulutusta tärkeämpänä, sillä organisaatioissa on niin paljon esimiehiä, jotka eivät halua, eivätkä osaa olla esimiehiä (suomalaiseen perinteiseen tapaan työssä menestyminen palkitaan esimiesasemalla).

Uskon, että pitkälti töiden organisointiin, työn sujuvuuteen ja viihtyvyyteen voidaan vaikuttaa hyvällä ja tehokkaalla esimieskoulutuksella, mutta viime aikoina olen huomannut myös sellaisia merkkejä, että alaiset odottavat saavansa kaiken "kultaisella lautasella". Jos joku asia ei suju niin kuin minä haluan, vika on heti esimiehessä jne. Näyttää siltä, että joskus alaisten on vaikea ajatella, että ihmisten välinen kanssakäyminen ja vuorovaikutus on kaksisuuntainen prosessi.

Viljo

=======================

Alaiskoulutus olisi erittäin tervetullut asia. Itse useita vuosia esimiestehtävissä olleena uskoisin että se toisi ihmisille laajempaa näkemystä työyhteisöjen toiminnasta, ikään kuin näkökulma laajenisi. Valitettavan usein työntekijät eivät ymmärrä, että esimiehen tulee ajatella kaikkien työntekijöiden etuja ja oikeusturvaa, eikä toteuttaa pelkästään yksittäisen työntekijän toiveita ja haaveita.

Kimmo M

=======================

Alaistyöskentelyssä tarvitaan sitoutumista ryhmään/tiimiin ja työpaikkaan, esimiehen ja työkavereiden kunnioitusta, kuuntelemisen, vuorovaikutteisen, molempiin suuntiin avoimen läsnäolon taitoa. Alaisen tulee ottaa vastuu omasta tehtävästään ja osavastuu tiimin sisällä tehtävistä tehtävänjaosta. Hänen tulee nähdä kokonaisuus. Minkäänlaista selän takana puhumista, juoruilua ei tule sallia.

Pidän erittäin tärkeänä alaistaidoista keskustelun ja alaiskoulutusta tulisi järjestää työpaikoilla luonnollisena kuuluvana etuna. Hyvää tutkimustietoa ja kirjoja on jo olemassa. Nyt tieto ja koulutus työpaikoille ja käytäntöön!

Runsaasti johtamiskoulutettu esimies

=======================

Työpaikassani oli jo alaiskoulutus viime syksynä. Osallistujia oli valtavasti ja kaikki olivat kiinnostuneita. Markkinoimme koulutusta otsikolla: Työpaikka tarvitsee käsikirjoituksen. Meillä oli luennoimassa professori Soili Keskinen ja psykologi Katriina Rehnbäck.

Metafora

=======================

Alaistyöskentelyssä pitää luottaa omaan arvostelukykyynsä ja itseensä - siihen että omat mielipiteet ovat arvokkaita ja tärkeitä, siihen että jokainen pomokin valitsee itse oman työtapansa/asenteensa (ja voisi myös valita toisin), siihen että pomo suodattaa kaiken tiedon oman arvomaailmansa kautta (ja voisi suodattaa vähemmän).

Lisäksi pitää uskoa siihen, että kenellä tahansa on kykyjä pomoksi, onhan jokainen omassa elämässäänkin oma pomonsa (riippumatta siitä haluaako pomoksi vai ei), mutta pomolla ei aina ole kykyjä/tietoja/taitoja alaiseksi. Alkuperäinen kysymys on erinomainen siinä mielessä, että ns. oikean työn tekemisen arvostusta pitäisi löytyä enemmän (ja verotusta huomattavasti vähemmän). Alaiskoulutuksessa voisi painottaa, että alaiset ovat kaikkein tärkeimpiä - ilman heitä ei pomoja edes tarvittaisi - ja että alaisten tekemä työ on kaikkein tärkeintä - jos ei kukaan tartu toimeen ja tee, ei olisi mitään...

Kalifiksi kalifin paikalle

=======================

Ymmärrystä, että erityisesti ne pomot, jotka eivät ole siellä ylhäällä vallan kahvassa, vaan siinä kahden kiirastulen välissä, ovat tänä päivänä kaikkein stressatuimpia ja "kiusatuimpia". Ei ole valtaa, vastuuta kyllä! Hän antaa tukeaan työntekijöille, vaan mistä hän itse tuen saa? Ei mistään! Hänen pitää olla yli-ihminen ja ikuinen suoriutuja, aina ja heti pitää löytyä ystävällinen vastaus kaikkeen, hän ei saa sairastaa tai tuntea uupumusta, muuten hän on huono, eikä osaa organisoida... Joutaa vaihtoon, uusi tilalle...

Toisin on muilla hänen alaisuudessaan, voi vain soittaa ja ilmoittaa olevansa sairauden vuoksi poissa, ja vapaa-aika, loma on vapaa-aikaa, lomaa ilman työmurheita! Siispä yhteistyökykyä, ymmärryksen opettamista, hyvän käytöksen opetusta "alaisille"!

Pikkupomo

=======================

Se tietynlainen kunnioitus pomoa kohtaan, ei mikään pokkurointi, mutta luonteva toisen kunnioitus.
Siihen jotain opastusta, se puuttuu tosi monelta nykyisin !

EKV

=======================

Olis tarpeen! Meitä alaisia on moneen junaan niin kuin pomojakin. Asenne on ehkä eri ikäluokilla eri: näin vanhempana työntekijänä on oppinut arvostamaan pomoaan ja kohtelemaan häntä sen mukaan. Nuoret olettavat pomon olevan kaveri ja nokkiintuvat käskytyksistä.

Satu

=======================

Samaa asiaa olen tässä miettinyt. Pomo on se jonka päälle kaikki kaadetaan ja jota syyllistetään, milloin mistäkin - myös työpaikan huonosta hengestä. Päätökset kyseenalaistetaan, persoonaan puututaan. Alaiskoulutus olisi todella tarpeen.

Alaistyöskentelyssä tarvitaan sitoutumista tehtyihin päätöksiin. Kunnioitusta esimiestä kohtaan, edes siinä määrin että annetaan työrauha. Sen ymmärtämistä ettei esimies ole ihmeiden tekijä vaan myös - haavoittuva ihminen.

Miiru

=======================

Aivan varmasti tarvitaan alaiskoulutusta, ehkä ei tuolla nimellä mutta sisällöltään vaikka seuraavaa:
kuuntelemista, rakentavaa keskustelua, tukemista (kaikkien), tarttumista (töihin - hetkeen), asiallista käytöstä.

Severi

=======================

Työpaikallani Metso Paperissa on ollut jo jonkun aikaa alaiskoulutus käytössä, juuri siitä syystä että kun esimiehille järjestetään omaa, alaisille on nämä omat tilaisuutensa. Sitä kutsutaan nimellä 'asiantuntijavalmennus' ja on hyvin suosittua ja mukavaa, olen itsekin osallistunut.

Kurki

=======================

Ehkä joku koulutus vuorovaihtotaidoista olisi paikallaan. Pitää osasta keskustella puolin ja toisin.
Toimintatapoihin olisi hyvä saada selkeyttä.

Tarja

=======================

On tarpeen! Alaisilta vaaditaan asiallista käytöstä kaikkia kohtaan. Tarvitaan kykyä pohtia asioita muustakin kuin omasta näkökulmasta, myös esimiehen.

Miia

=======================

Ehdottomasti tarvittaisiin! Aiheena voisi olla mm. miten saavutat esimiehen arvostuksen, kuinka tulet toimeen hankalan esimiehen kanssa, kun esimies ei hallitse tiimityötä, erilaisten esimiesten käsittelyohjeet jne.

Elämä esimiehen kanssa voi olla tuskaisaa, jos esimies on asia- ei ihmisjohtaja. Päivittäin näen kuin esimiehet mitätöivät alaistensa työtä ja onnistumisista ottavat kunnian itselleen.

KT

=======================

KYLLÄ! Alaiskoulutusta tarvitaan ehdottomasti ja sitä ei tosiaan ole juuri lainkaan. Johtuneeko siitä, että johtajat tykkäävät itse istua niissä koulutuksissa ja kun itse jo osaa, niin mitäpä sitä muille opettamaan.

Alaistyöskentelyssä pitää oivaltaa se toisen suunnasta katsominen, ja löytää vuorovaikutteinen kouluttaminen, että oppi menee myös perille.

Irmeli

=======================

Alaiskoulutus on mielestäni tarpeellinen. Yleensä alaiset ovat katkeria siitä, että vain pomoja koulutetaan ja he eivät saa mitään.

Alaiskoulutuksessa pitäisin tärkeänä sitä, että saataisiin alaisten keskinäinen yhteistyö toimimaan, eikä olla kateellisia tai 'pidetä vain itsellä' omia taitoja. Opeteltaisiin jakamaan omat taidot yhteiseen käyttöön. Töihin pitäisi saada niin hyvä henki, että siellä olisi kiva olla, eikä pidetä sitä vain paikkana, jossa tehdään se pakollinen ja nopeasti kotiin. Avoimuutta pitäisi opettaa yli työrajojen, eli voitaisiin keskustella myös omista asioista töissä vähän enemmän.

Pomona tuntuu pahalta, kun huomaa jonkun kiukuttelevan työkavereille ja itse tietää toisella olevan kotiasioissa ongelmia. Toinen vain purkaa väärään osoitteeseen omaa pahantuulisuuttaan.

Yritystä pitää olla

=======================

Alaiskoulutuskin on tarpeen, miten muuten voisimme kohdata esimiehen kanssa parhaalla mahdollisella tavalla. Kaikki eivät sitä koulutusta tarvitse, mutta jos esimies ei halua kouluttautua niin sitten on hyvä kouluttaa alainen. Muuten tulee konflikteja ja paljon (kokemuksen syvä rintaääni…)

Alaiselle on hyvä näyttää johtamisen kokonaiskuva ja se missä asemassa yksilö työpaikallaan on ja kuinka tärkeä jokainen on. Kun sen sisäistää niin auttaa jo paljon. Lisäksi viestintä ja puhetaito ja kommunikointi ovat erittäin tärkeitä. Sanoma voi muuttua dramaattisesti riippuen miten asian esittää.

Lamppu-Liisa

=======================

Kyllä, ehdottomasti LOISTOAJATUS!

Kunnossa olevat ihmissuhdeasiat ovat joka tapauksessa perusedellytys toimia yhteiseksi hyväksi. Tärkeää: Yhteishenki, toisten "näkeminen" ja huomioiminen sekä TOISTEN TYÖN TUNTEMUS. Jos vaikka siitä lähdettäisiin.

Ilonpilkkuja silmissä

=======================

Hieno ja ajankohtainen kysymys!

Alaiskoulutusta tarvitaan. Näin se vain on. Erityisvahvuus, jota tämän päivän alaiset tarvitsevat on epävarmuuden sieto ja sen kanssa eläminen. Liittynee elämänhallintataitoihin. Vuorovaikutustaidot ovat myös tarpeen alaisilla. Miten sanoa jämäkästi mutta nöyrästi 'ei', kun oma ja perheen jaksaminen sitä vaatii, ja työnantaja vaatii jotain muuta?

Miten markkinoin omaa osaamistani ja kehitän omaa työtäni, jotta sen mielekkyys säilyy? Mitä tarvitsen lisää, jotta jaksan ja viihdyn työssäni? Jne. Ehkä kaikkein kiperin kysymys on, kuinka jaksan positiivisella mielellä katsella eteenpäin, kun lomautus tai irtisanominen uhkaa tai palkan pienuus ei vastaa työtä, jota teen - eli naisvaltaiset hoiva- ja kasvatusalat...

Kamuliina

=======================

En näkisi tarpeellisena erityistä alaiskoulutusta. Enneminkin tietojen ja taitojen ylläpitoa ja parantamista. Jokaisen olisi hyvä saada koulutusta kritiikin antoon ja vastaanottoon.

Marjut

=======================

Alaiskoulutus olisi oltava ehdottomasti pakollinen kaikille alaisille. Alaisille tulisi selväksi miksi pomon on toimittava niin kun hän toimii.

Alaistyöskentelyssä tarvittava taito olisi ymmärtää oman toiminnan /asenteen merkitys yrityksen tuottavuuteen, yhteishenkeen ja omaan viihtyvyyteen.

20 vuotta pomona!

=======================

Mielestäni koulutus olisi kyllä tarpeen. Kohteena olisi ihan normaalit työelämätaidot: yhteistyötaidot, vastuunotto, omien tavoitteiden laatiminen työyhteisön tavoitteiden pohjalta jne.

Reksi

=======================

Olen samaa mieltä siitä, että alaisiakin on koulutettava, sillä esimieskin on ihminen joka tarvitsee ymmärrystä. Keskustelin usein työkollegan kanssa siitä, että kuinka meidän esimiehet on "huolissaan" meidän alaisista, mutta meille jäi ikuisesti epäselväksi se, kuka tai ketkä on meistä huolissaan. Tunsimme työnjohtajina olevamme nilana eli puun ja kuoren välissä.

Kari

=======================

Olen ehdottomasti alaiskoulutuksen kannalla! Alaiset pitää kouluttaa toimimaan työympäristössä siinä missä pomotkin. Tätä myöten paranee ilmapiiri tiimeissä ja koko työympäristössä. Muuten meininkin työpaikoilla alkaa olla kuin lastentarhassa.

Otetaanhan me, alaiset, vastuuta myös työn ulkopuolella mitä erilaisemmista asioista, joihin mm. vanhempamme ovat meidät kasvattaneet ja kouluttaneet. Mikä ihme saa työpaikalla käyttäytymään toisin?

Ihan varmasti kouluttautuva alainen

=======================

Kannatan ehdottomasti, entisenä pomona, nykyään tyytyväisempänä, kun saan olla "vain" alaisena! Parasta alaiskoulutusta taitaa olla se, että saa itse esimiesKOKEMUSTA. Normaalit ihmissuhdetaidot riittävät alaiselle, tärkeimpänä toisen ihmisarvon kunnioitus, hyvät vuorovaikutustaidot ja kyky arvioida kriittisesti myös omaa toimintaa.

Tähän tarvitaan aikaa ja tilaa, foorumeita kohdata ja keskustella, tulla kuulluksi. Tähän kasvaminen alkaa jo kotoa... miten se mahdollistuisi paremmin meidän ajassamme, jossa vanhemmat liian usein kamppailevat omien ongelmiensa, liiallisen kunnianhimonsa tai työnantajan kaatamien taakkojen kanssa.

ex-esimies

=======================

Alaiskoulutuksessa olisi varmaan tarpeen käydä samat asiat läpi kuin johdon koulutuksessa, jotta alaiset pystyvät ymmärtämään, mistä erilaisissa tilanteissa suhtautuminen ja käytös johtuvat… Tämä lisäisi siten ymmärrystä ja empaattisuutta, joita alaiset varmasti tarvitsevat työssään. Tämä vähentäisi samalla mahdollista aliarvostamisen tunnetta.

TK

=======================

Alaistyöntekijä tarvitsee asenne- ja motivaatiokoulutusta kytketty palkitsevaan palkkiojärjestelmään.

Sebastian

=======================

Olin alaiskoulutuksessa Espoossa. Siellä käytiin läpi juuri tätä Rauman tutkimusta. Asia on tärkeä. Esimiehiä helposti syyllistetään, mutta on hyvä välillä, niin itse kuin työyhteisönä, katsoa peiliin. Jotta esimies voi olla hyvä, tarvitsee hän hyvät alaiset!

Abbe

=======================

Alaiskoulutusta EHDOTTOMASTI, sisältö: itsetutkiskelu, omien voimavarojen ja vahvuuksien löytäminen, positiivisuus ja rohkeasti omien ajatusten esille tuominen. Tämä koulutus olisi etenkin suunnattu naisille.

Uskokaa naiset itseenne, nainen 37v.

=======================

En ole kuullut, että aivan alaiskoulutuksen nimellä olisi järjestetty koulutusta. Se olisi hyödyllinen - esim. miten vetää raja johtajan kunnioittamisen ja hänen mahdollisen negatiivisen vaikutuksensa välille, miten ilmaista omat toiveet rohkeasti, miten antaa johtajallekin kannustusta, miten esittää rakentavaa kritiikkiä, miten käyttäytyä luonnollisesti mutta fiksusti jne.

Leppäkerttu

=======================

Ehdottomasti tarpeen! Kaikkien on syytä oppia ymmärtämään, että vastuu on kaikilla ei vain esimiehillä. Oppia etsimään ratkaisuja ei valittamaan, nähdä omat vaikutusmahdollisuutensa. Ja oppia kärsivällisyyttä, näkemään, etteivät asiat aina etene nopeasti, on monia syitä miksi jokin saattaa kestää, mutta silti sitä kannattaa pitää yllä, viedä eteenpäin. Lisäksi oppia arvostamaan niin esimiehiä, kuin työtovereita. Oppia että esim. yritystoiminnassa on huomioitava monenlaisia asioita. Kaikki ovat jonkun "alaisia".

Iikku

=======================

Kaikki koulutus on tarpeellista! Alaiskoulutus saa duunarin tuntemaan itsensä tarpeelliseksi ja arvostetuksi, antaa myös perspektiiviä nähdä asioita muultakin kantilta kuin "oman navan ympäriltä".

Alaistyöskentelyssä tarvitaan muun muassa vuorovaikutustaitoja - taito kuunnella ja antaa palautetta, oma-aloitteellisuutta, päätöksentekokykyä, vastuuntuntoa, kykyä kysyä ja ottaa selvää. Ja hyvähän ne duunitkin on osata...

Pipari

=======================

Ehdottomasti! Asemasta riippumatta työelämässä tarvitaan huomattava määrä oma-aloitteisuutta, itseohjautuvuutta ja reippautta tarttua uusiinkin haasteisiin, sekä henkilökohtaista vastuunottoa työn tuloksista - ja näitä taitoja jokainen tarvitsee myös henkilökohtaisessa elämässään.

Aivan helppoa tämä ei aina ole, joten kehittymisen tueksi on tärkeää saada myös opastusta ja tukea, kenties myös muodollisen valmennuksen merkeissä.

Alaiskoulutuksen sijaan puhuisin kuitenkin itsensä johtamisen, self leadership, kehittämisestä. Näitä taitoja kun tarvitsevat niin asiantuntijat, tiiminvetäjät kuin organisaatioiden ylin johtokin.

Kaikki lähtee kuitenkin aina oikeasta, positiivisesta asenteesta. Tämän toimintaamme ohjaavan sisäisen äänen voi jokainen itse valita. Hyvä testi on kysyä itseltään kenen vastuulla on työpaikan ilmapiiri. Jos vastasit 'esimiehen', kehotan katsomaan uudelleen peiliin.

Pauliina

=======================

Kyllä, tarvitsemme kaikki työkaluja selvitä yhteistyöstä jatkuvien muutosten / paineiden keskellä jokapäiväisessä työssä. Tarvitaan yhteistyökykyä, joustavuutta, kohteliaisuutta, ystävällisyyttä, tehokkuutta, ripeyttä, huomiointikykyä, priorisointikykyä, käytännöllisyyttä; maalaisjärkeä, sosiaalisia kykyjä ja tasapainoilua, kehittymiskykyjä, ymmärrystä, halukkuutta, kykyä nähdä kokonaiskuvaa; arviointikykyä, omistautuneisuutta, oma-aloitteisuutta, jämäkkyyttä, avoimuutta, kykyä saada asiat etenemään ja saada ne päätökseen ja kehittää edelleen kaikkien parhaaksi. Kykyä luoda mukavaa/viihtyisää ja innostunutta ilmapiiriä.

Nik

=======================

Kykyä nähdä kokonaisuudet ja nähdä oman työn arvokkuus.

Valo

=======================

1. Vastuunottokykyä ja -halua
2. Yhteistyökykyä
3. Halua kehittyä

Tupustiina

=======================

Mielestäni koko pomo-alaisasettelu pitäisi muuttaa. Jo sanoina kumpikin kuulostavat aikansa eläneiltä. Eikö koulutusta voisi järjestää yhdessä koko työtiimille? Silloinhan keskustelukin olisi hedelmällisempää, kun palaute ja toiveet menisivät suoraan henkilöltä toiselle.

Together we can do it

=======================

Alaiskoulutuksessa ehkä tärkein asia olisi kannustaminen puhumaan esimiehen kanssa ja toiseksi rakentavan keskustelun malli - ihmissuhdetaidot ovat vähintään yhtä tärkeitä alaisella kuin esimiehellä.

Ennakointi ja opettelu asioiden katsomiseen pitkällä tähtäimellä, että mahdollisista ongelmista voisi puhua ennen kuin ne edes muuttuvat ongelmiksi ja kärjistyvät. Asioiden perusteleminen ja sinnikkyys viedä eteenpäin ja yrittää toisellakin tavalla.

Toiselta kannalta asian katsominen, esim. työnantajan tai esimiehen kannalta helpottaa omaa perustelua ja asian "myymistä" esimiehen hyväksyttäväksi.

Caitsu

=======================

Mielestäni alaiskoulutusta tarvitaan ehdottomasti. On väärin, että useimmiten työyhteisön syitä haetaan esimiestasolta, vaikka peiliin voisi katsoa myös alaiset. Tällainen ajattelu kuuluu 80-luvulle ja 2000-luvun työyhteisössä kaikki ovat vastuussa yhteispelin toimivuudesta. Uuden esimiehen astuessa remmiin kaikki odottavat, että vautsi! nyt tapahtuu muutosta, eihän yksi ihminen voi puhaltaa henkeä, jos kukaan muu ei ole siinä mukana. Työyhteisön ongelmat eivät katoa taikaiskusta uuden pomon myötä vaan muutokseen tarvitaan kaikkia. Siis lopetetaan jatkuva esimiesten syyllistäminen ja kannustetaan myös alaisia talkoisiin!

Together

=======================

Sekä pomoille että alaisille tarvitaan koulutus, yhteisessä veneessähän sitä ollaan. Jos vain pomo on saanut koulutuksen, hän saattaa uutta oppia soveltaessaan vain jyskyttää päätä seinään, nimittäin omaansa. Hyvä on kuitenkin, että pomoista on aloitettu.

Jartsi

=======================

- vastuu työyhteisön hyvinvoinnista kuuluu jokaiselle. Alaiset tarvitsevat ihmissuhdetaitoja kehittäviä työkaluja esimerkiksi konfliktien käsittelyn opettelemiseen
- kommunikaatiotaidot tärkeitä ja ne liittyvät myös edellä mainittuun asiaan

Kike

=======================

Alaistaito on kykyä ja halua toimia työyhteisössä rakentavalla tavalla, tukien esimiestä ja työtovereita. Kaikille kuuluu työpaikan viihtyvyys, yhteistyön rakentaminen, aktiivinen työpaikan kehittäminen ja resurssien oikein käyttö, ne mielletään vaan esimiehelle, mutta esimies jaksaa paremmin, kun saa myös alaisiltaan tukea. Esimies ja alainen ovat kuitenkin työpari, jotta perustehtävä toteutuu hyvin.

Annukka

=======================

Alaiskoulutusta tarvitaan siinä kuin muutakin. Tosin alainen -sanalle voisi löytyä joku myönteisempi ilmaisu. Alaistyöskentelyssä tarvitaan mielestäni: * kykyä ilmaista mielipiteensä rohkeasti ja tuottavasti perustellen, * kykyä omaksua työpaikan tavoitteet paitsi kokonaisvaltaisesti, erityisesti oman työn näkökulmasta, * halua kehittyä ja kehittää, * kykyä ymmärtää erilaisuutta, * vuorovaikutustaitoja, * ihmisten arvostusta jne. Ennen kaikkea tarvitaan itsekunnioitusta ja -arvostusta niin, että ei suostu kynnysmatoksi eikä myöskään pidä ketään toista kynnysmattona. On ylpeä siitä, mikä on ja mitä osaa.

Soile

=======================

Ehdottomasti paras alaiseni oli aluksi "hankala". Kysyi ja kysyi ja kysyi: mitä teen? miten teen? entä jos ...? mutta kun hän oppi, hän oli AARRE! Häneen pystyi todella luottamaan. Asiat, jotka hän hallitsi, hän hoiti suvereenisti. Muiden kanssa hän kysyi ja kysyi. Eikä hän koskaan erehtynyt luulemaan hallitsevansa asioita, joita hän ei hallinnut.

Ps. Välillemme syntyi todellinen ystävyys. Hän on ihminen, jonka yritän näin vuosienkin jälkeen aina tavata, kun pistäydyn Suomessa

RitvaMK

=======================

Alaiskoulutusta on olemassa ja siitä on ilmestynyt myös hyvä kirja (Tammi, Markku Kauppinen, Risto Silvennoinen): Onnistu alaisena - näin johdan esimiestäni ja itseäni. Kannattaa lukea. Tätä kirjaa tilasin työpaikkaamme 10 kpl lukukiertoon 60 työntekijälle. Jokainen on jonkun alainen!

JOHTIKKA

=======================

Olisiko parempi, että alainen sana korvattaisiin jo toisella. Mielestäni siinnä kuvastuu vanhanaikainen ajattelu johtamisesta. Johtajuus on muuttunut, ja ymmärrystä työntekijöiden ja johtajan välillä avartaisi katsominen toistensa näkökulmia.

Johtaja ilman koulutusta

=======================

Olisi tarpeen, yleensä ihmiset saavat suunsa auki vasta sitten kun kokous on ohi. Pitäisi osata sanoa mielipiteensä silloin kun se on ajankohtaista, eikä puhua takanapäin ja jälkikäteen.

Iitu

=======================

Ensinnäkin on hyvä sopia tilaisuus, jossa saa sanoa avoimesti mielipiteensä eri käytännöistä ja sanotaan se myös. Kukaan ei arvostele toisen mielipidettä. Tehdään yhteinen sopimus, ettei niistä puhuta muualla. Ymmärretään, että silloin kun ollaan toisen palveluksessa ei voi aina tehdä niin kuin itse haluaisi, vaan on tehtävä niin kuin on sovittu.

Ymmärretään yhteisten sopimusten noudattamisen merkitys. Pidetään huolta siitä, että työn päämäärä ja tarkoitus pysyvät kirkkaana. Yritetään muuttaa itsekeskeistä ajattelua yhteisöllisemmäksi ajatteluksi. Jokainen kantaa vastuunsa siitä, että avoin ilmapiiri säilyy. Hyväksytään, että toisen mielipide voi olla erilainen. Sitä ei tarvitse hyväksyä, mutta siitä voi myöskin oppia. Pidetään huoli siitä. että oma työ tulee hoidettua kunnolla ja ymmärretään, että työssä todella ollaan työn tekemisen takia. Autetaan toisiaan kun sellainen paikka tulee eteen. Ollaan joustavia järkevässä määrin.

Ikuinen optimisti

=======================

Mielestäni alaiskoulutus on tarpeen eikä todellakaan sen takia että alaiset olisivat jotenkin huonoja ilman sitä. Vaan mielestäni alaiskoulutus antaisi arvoa ja opettaisi kunnioittamaan niitä, jotka tekevät kaiken likaisen työn, niitä jotka oikeasti ovat hyvien tulosten ja onnistumisen takana.
Lisäksi mielestäni myös alaisia tulisi kouluttaa siihen miten suhtautua pomoon. Eli jonkin näköistä psykologista koulutusta. Sekä myös tuoda esiin vaihtoehtoja mitä on erilaisissa tilanteissa tehtävä tai mahdollista tehdä. Pomot osaavat kyllä antaa potkuja, mutta mitä sitten jos pomo onkin se ihminen kenen pitäisi saada potkut..?

Rizzo

=======================

Ehdottomasti tarvitaan - alaisilla on oikeuksien lisäksi myös velvollisuuksia ja vastuita. Hyvän työilmapiirin luominen on kaikkien vastuulla, vaikka se usein sysätään vain esimiehen vastuulle.

Riitu

=======================

Alaisena olisi syytä miettiä, olenko hyvä alainen, onko minua helppo vai vaikea johtaa. Huomion kiinnittäminen myös omaan vastuunottoon ja - kantoon olisi tärkeää. Pomo on tietenkin aina huono ja väärässä, mutta entä alaisen huonous ja väärässä oleminen. Toiminko alaisena niin, että pomolla on työrauha ja hänkin voisi keskittyä johtamiseen ja omiin tehtäviinsä? Laitanko pomon syyksi sellaista, mikä johtuu minusta ja minun tavastani toimia?

Esimies ja alainen

=======================

Alaiskoulutus on tarpeen, mutta mikä vielä tärkeämpää olisi tiimin yhteinen kouluttaminen. Koulutuksen tavoitteena tulisi olla parantaa yhteistyötä ja vuorovaikutusta alaisten ja työjohdon välillä sekä niiden sisällä.

Muutamia ajatuksia koulutusmahdollisuuksista:

=======================

- Kommunikaation kehittäminen: joko yleinen kommunikaation ja keskustelutaidon koulutus "alaiskoulutus" tai ns. mentorointi, jossa alaiset ja työnjohto voisivat avoimessa ilmapiirissä olla dialogissa keskenään ja tuoda positiiviset ajatuksensa/työn kehittämismahdollisuudet esiin. Tärkeää tällaisessa on, että vuoropuhelua ohjaa ulkopuolinen työhön koulutettu henkilö kuten psykologi.

- "time management": kuinka käyttää aikaa tehokkaasti ja oikein - kuinka vähentää stressiä, mutta toimia edelleen tehokkaasti.

Kati S

=======================

Kyllä ehdottomasti alaisten kouluttaminen tuo 100 % lisää onnistumista työyhteisöön tavalla ja toisella. Se, että kaikki ovat joo-joo tyyppejä, ei kehitä ketään, vähiten heitä itseään. Johtaminen on helppoa jos alaiset ovat koulutettuja olemaan aktiivisia alaisia oikealla tavalla. Alaisten kouluttaminen vahvistaa eri työtiimejä ja koko yhteisöä.Se on kuin laittaisi rahaa korkealle korolle kasvamaan. Eikä se, että alaiset viisastuvat ja fiksuuntuvat vähennä pomon viisautta, vaan päinvastoin, lisää myös hänen viisauttaan!

Usko pois

=======================

Onhan niitä alaisia koulutettava ja mieluusti samaan suuntaan kuin pomojakin, että tietävät miksi pomot pomottaa ja että osaavat suhtautua oikein, eli eivät vastusta niin paljon sitä suuntaa mihin pomot on menossa.

Satu

=======================

Alainen tarvitsee yhteistyötaitoja siinä kuin esimieskin.  Kyky ottaa vastaan palautetta ja antaa sitä esimiehellekin, on tärkeää. Hyvät ihmissuhdetaidot hyödyttävät koko työyhteisöä. Koulutus tälläkin alueella kasvattaa.

Paula 55

=======================

Kaikki koulutus on tarpeellista!

Freelancer

=======================

Mitä on "alaiskoulutus"? - tulee ensimmäisenä mieleeni. Toki pomo on "alaistensa" esimies, mutta ihmisenä kaikki ovat samanarvoisia. Esimiehet tarvitsevat koulutusta, jotta voisi jakaa tietopankkiaan työyhteisönsä käyttöön.

Työntekijöille järjestetään vastaavasti koulutusta, joka heidän työssään on tärkeää, ja myös heidän tulisi tarjota tietoaan muiden käyttöön. Tässä vain tarvitaan ensin asennemuutosta; Jos alat tiedoillasi "kukkoilemaan" sinua pidetään leuhkana ja ylimielisenä. Jos et kerro tietojasi kenellekään, sinua pidetään "parempana", joka ei vaivaudu muita miettimään.

Pikkupomo

=======================

Alaistyöskentely onnistuu, jos arvostat pomoasi - edes vähän. Vaikka alaisten ikiaikainen oikeus on ollut pomojen panettelu, hyvä alainen harjoittaa sitä varsin rajatusti, sen verran ettei joudu työporukan ulkopuolelle. Esimiehesi on kuitenkin se, jolta voit kysyä neuvoa, johon voit turvautua ja joka kantaa vastuun.

Todennäköisesti hän on opiskellut pitkään. Hän voi olla työpaikalla aika yksinäinenkin. Arvosta häntä. Hän on ihminen kuten sinäkin ja kaipaa arvostusta. Tulet huomaamaan kuinka paljon mukavampaa yhteistyönne on. Voi olla että urakin urkenee. Aidossa arvostuksessa ei koskaan ole kyse ns. pomon nuoleskelusta.

Tuu

=======================

Alaisten on helpompaa nauttia työstään, jos he pääsevät kehittämään tietotaitojaan jatkuvasti. Totta kai pomot voivat siirtää oppinsa alaisille, mutta uskoisin että koulutuksen antaminen suoraan alaisille olisi tehokkaampaa. Tieto tulisi suoraan asiantuntevilta kouluttajilta, jolloin sen omaksuminen voisi olla mielekkäämpää. Kun ihmiset nauttivat työnsä tekemisestä, ovat työn tuloksetkin varmasti parempia.

Marika

=======================

Miksi asetelma pomo/alainen? Kaikkihan me olemme ihmisiä ja yhdessä teemme näitä töitä. Mutta jos kysymys halutaan asettaa noin, totta kai kaikki tarvitsevat koulutusta, myös alaiset. Esim. ihmissuhdetaitoja tarvitsevat sekä alaiset että pomot!

Maija

=======================

Alaiskoulutus olisi paikallaan siinä missä pomojakin koulutetaan - ihmisiähän me kaikki olemme.

Koulutuksessa tulisi ehdottomasti huomioida yhteisen innostavan ja kannustavan työilmapiirin luominen; se mikä ilmapiirin muodostaa, miten me kaikki voimme käytöksellämme siihen vaikuttaa. Hyvän tiimihengen syntymiseen vaikuttaminen ei todellakaan ole mahdotonta, eikä edes vaadi pohjakoulutusta saati titteliä. Sen oivalluksen ymmärtäminen, että jokapäiväisillä pienillä teoilla, sanoilla ja eleillä pystymme luomaan tietynlaista tunnelmaa. Näitä pieniä vinkkejä ja niksejä tulisi koulutuksessa jakaa.

Koulutus tulisi sisältää myös käytännön harjoittelun ja 'pakollisten kokemuspisteiden' todentamisen. Jokainen alaiskoulutuksen läpikäynyt saa tietenkin diplomin työhuoneensa seinälle, mikä siten todistaa työkavereille, että juuri tämä koulutettu on myös saanut valaistuksen ja on siten esimerkillinen työntekijä. Ja tietenkin; pomo huomioi tällaisen muutoksen palkitsemalla sekä nostamalla esille innostavan ja myönteisen työnsankarin.

Sanita

=======================

Alaiskoulutus on todella tarpeen. Tarvitaan koulutusta mm. alaisen velvollisuuksista, mutta myös oikeuksista. On paljon alaisia jotka ovat "vain työssä". Kyllä alaisenkin pitää työhönsä sitoutua ja mielestäni myös tehdä työtä kuin olisi yrittäjä, silloin kun siellä työmaalla on (normaalin työajan puitteissa kuitenkin).

Palveluammatissa työskentelee myös paljon sellaisia, jotka eivät ole sisäistäneet palvelua. Nämä esimerkiksi ovat sellaisia asioita joita voisi koulutuksella parantaa. Alaisen oikeudet on myös aihealue, joka täytyisi koulutukseen sisältyä. Silloin kun johtaja ja alainen tietää omat velvollisuudet ja oikeudet työilmapiiri varmasti paranee monessa paikassa.

Työ on iloni, laiskuus intohimoni

=======================

Alaistyöskentelyssä tarvitaan:

Kykyä:
- ymmärtää annetut ohjeet
- sietää hankaliakin tilanteita
- kärsivällisyyttä selvittää huonosti annetut ohjeet
- joustavuutta
- yhteistyökykyä
- uskallusta kritisoida
- usko omiin kykyihinsä
- halu oppia uutta

Merja

=======================

Alaisella pitää olla rohkeutta avata suunsa aina, kun omaan työhön liittyviä asioita on käsittelyssä tai kun oma työ, työtavat tai muu sellainen kaipaa muutosta. Koulutus ehkä rohkaisi.
Alaisen pitäisi saada koulutusta myös ihmissuhteissa osatakseen paremmin kommunikoida pomonsa kanssa.

Kouluttamaton alainen

=======================

Suurin osa meistä on alaisia, myös suuri osa pomoista on jonkun alaisia. Alaiskoulutus on mielestäni myös työsuhdekoulutusta, joka pitäisi aloittaa jo koulussa. Siihen pitäisi kuulua myös ihmissuhdekoulutusta. Miksi näihin tärkeisiin asioihin, joita jokainen aikuinen tarvitsee, ei anneta minkäänlaista koulutusta - toki tämä on myös osaltaan kodin tehtävä.

Suurimmat ongelmat töissä ovat ristiriitoja, joissa asiat riitelevät, ei ihmiset. Ja jos tuolle tasolle mennään, on puutetta ihmissuhdetaitojen hoitamisessa.

Alaisen pitäisi pystyä ottamaan esimieheltä vastaan asiallista palautetta ja toisaalta antamaan esimiehelle palautetta. Asioista pitäisi pystyä keskustelemaan.

Joskus on tilanteita, joissa esimiehen on annettava myös ikäviä tehtäviä tai ikävää palautetta. Niiden vastaanottaminen ei kenestäkään ole mukavaa, mutta se, että pystyy käsittelemään ikäviä tilanteita on taito. Koska olemme ihmisiä, meillä on myös tunteita, jotka helposti tulevat näkyviin myös näissä ikävissä tilanteissa.

Ystävämme ja puolisomme pystymme itse valitsemaan, mutta esimiestä emme. Alaisena minun on tultava toimeen hyvinkin erilaisten pomojen kanssa eli tässäkin palataan näihin ihmissuhdetaitojen tärkeyteen.

Positiivisena töihin

=======================


Totta on, pomoja koulutetaan uusiin tuuliin ja virtauksiin, ihan kuin johtaminen olisi jotain salatiedettä, mitä alaiset ei voi ymmärtää. Valtaa lisätään kouluttamalla ja pitämällä tieto itsellä...

Alaiset usein joutuvat muuttamaan systeemeitään ym. ilman kunnon perehdytystä, perusteluita ja pikatahtia, ei ihme, että siinä kyydissä moni uupuu. Ehkä johtajillakin korotetaan liikaa tuloksellisuutta, moni tarvitsisi työnohjausta ollakseen kunnon esimies, mutta sitä pidetään liian kalliina, halvempaa on suunnitella strategioita ym...

Mollamaija

=======================

Olisi varmaan hyvä ja teoksen tärkein sanoma olisi se, että työilmapiiri ei ole vain pomon vastuulla, jokainen vaikuttaa siihen omalla asenteellaan ja käyttäytymisellään. Onni ei tule ulkoa kannettuna.

Hanna

=======================

ALAISTAIDOT

Hyvä ja aina ajankohtainen aihe.
1. Sitoutumisen kykyä työyhteisön/ organisaation arvoihin ja toimintamenetelmiin.
2. Kykyä kehittää omaa työtään ja ammattitaitoaan. Vahvaa kiinnostumista ja sitoutumista omaan työhönsä!
3. Rehellisyys ja vastuuntunto työnantajaa, esimiestä, itseä ja työtovereita kohtaan.
4. Ymmärrys ns. virkaportaan käyttämisestä työstä nousevien asioiden hoitamisessa.

Spektra

=======================

Olisihan se tarpeen, nimenomaan siltä kannalta että oppisi ymmärtämään pomon "aivoituksia".

Pomon alainen

=======================

Hyvä niille, jotka todella haluavat olla niitä alaisia, mielestäni suunta pitää olla aina ylöspäin!

Bisante

=======================

Tarpeellista toki on. Kaikki asiaan puuttuminen ei ole pomottamista. Alaisella voi olla älliä (päässä, ei vain yo-totarissa) vaikka todeta: "Sinulla varmaan on syysi todeta noin. Voisitko täsmentää, mikä se on?"

Keskustelua

=======================

Ymmärrys, että myös alaisella itsellään on vastuu - sitoutuminen ja osallistuminen oman ryhmän toimintaan, vuorovaikutus, vastuunotto omasta työstä ja tekemisistään, vastuu oman työn kehittämisestä yhteistyössä esimiehen ja ryhmän kanssa.

Maalaisjärjellä toiminut esimies

=======================

Tarvitaan molempia - jos vain pomoja tai jos vain alaisia koulutetaan niin hyöty jää vajaaksi.
Kouluttajan tulee osata ns. asettua samaan asemaan missä "alaiset" ovat. Maailma on täynnään kaikenlaista koulutusmössöä - on vaikeaa löytää hyvää ja vaikuttavaa.

Tuhkimo50

=======================

Alaisena toimiminen on samaa kuin ryhmässä/tiimissä/yhteisössä toimiminen: silloin haluaa toimia ryhmän hyväksi, toiminnan tavoite on kaikkien hyväksymä ja yhdessä asetettu, toimintatavat on yhdessä mietitty ja sovittu, keskustelu on avointa ja tasa-arvoista, omia käsityksiään pystyy analysoimaan ja niitä pystyy muuttamaan tarvittaessa (siis sallii itselleen kasvun). Tarvitaan viisas pomo!

Pirkkoliisa

=======================

Tarvitaan. Koulutuksessa saa keskustella eri työyhteisöistä tulleiden kanssa. Siellä saa uutta potkua arkeen. Koulutus on aina kokemus, joka koskettaa. On helpompi ymmärtää koulutuksesta tulleen pomon intoa, kun itsekin pääsee osalliseksi. Koulutus on mukavampi ottaa vastaan joltakulta muulta kuin omalta pomolta. Mieli on avoimempi koulutukselle ja sitten pomollekin. Pääsy koulutukseen kertoo, että työtäsi ja sinua arvostetaan.

Marjo

=======================

Alaiskoulutus olisi varmaankin tarpeen, jotta vuorovaikutus pomojen kanssa sujuisi hyvin.

Pilkkumi

=======================

Kyllä! Alaisten pitäisi olla "tiimi" pomon kanssa. Vaikka pomo kuinka osaisi ja yrittäisi pitää muidenkin (osata) olla mukana.

Vanha Karkki

=======================

Kyllä alaiskoulutusta tarvitaan. Kykyinä pitäisi olla vastuullisuuden tunto työstään, kuuntelu taito ja positiivisen palautteenanto taito myös pomoille päin. Usein kerrotaan vain negatiivisista asioista.

Mirkku

=======================

Alaiskoulutus on TOSI tarpeen. Esimiehille asetetaan vaikka minkälaisia vaatimuksia ja heidän tulee ymmärtää, tukea, auttaa, johtaa, tiedottaa, olla tasapuolinen, johdonmukainen, rauhallinen… Tämä lista on loputon!

Mutta miten alaisten tulee olla? Miten kohdellaan työkavereita? Mitä on vastuullisuus? Entä työmoraali tänä päivänä? Etiikka? Osataanko nähdä omaa työtä osana kokonaisuutta vai irrallisina tehtävinä jossain. Onko lähtökohta MINÄ ITSE ja minun näkemykseni vai miten huomioin muut ja kuulen mitä heillä on sanottavana? Ja otanko sitä mitenkään huomioon. Ja sitten tietysti ihan säädökset, lait ja muut ohjeet, joita työssä on annettu.

Lähiesimiehet ovat tänä päivänä aikamoisessa paineessa , siinä yläpuolelta tulevien vaatimusten kuin myös alaisilta tulevien välissä! Alaistaitoja on myös tarpeen käsitellä ja miettiä esimiestaitojen rinnalla.

Riivinrauta

=======================

Kyllä alaisetkin voisivat opetella sen palautteen antamista (ruusut & risut) pomoille.

TSJ

=======================

Mielestäni jaottelu esimies- ja alaiskoulutuksiin on turha. Jos mennään muinaisin roomalaisiin asti, niin hehän käyttivät sanaa "communicare", joka suomennettuna tarkoittaa "tehdä yhdessä jotakin". Siitä me olemme saaneet suomen kieleen oivan kommunikaatio-sanan. Tämän aasinsillan kautta pääsen siihen, että miksi ihmeessä koulutus pitää jaotella - samat asiathan pitää hallita läpi koko organisaation.

Tehtävät ja työnjako määrittelevät, miten eri asioita painotetaan. Mutta tuon communicaren kannalta olisi suotavaa, että esimiehet ja alaiset kävisivät samat koulutukset.

Ja tässä tappolauseet:
- liian kallista, ei onnistu
- johtajat eivät ikinä lähde tähän
- mistä aika
- mistä resurssit
- xxxxx:ssä yritettiin, ei toiminut
- jne...

Onko alaisen vastakohta yläinen?

=======================



Tarvitaan toki myös alaiskoulutusta. Alaisen pitää osata myös tukea esimiestään tekemään oikeita päätöksiä. Vastavuoroisuus alaisten ja esimiesten välillä on ensisijaisen tärkeää. Kommunikaatio ja luottamus, sekä usko toisen onnistumiseen ovat a ja o alaisten ja esimiesten välillä. Kuten myös työntekijöiden kesken.

Minna

=======================

Kyllä olisi tarpeen.

Alaiselta vaaditaan kärsivällisyyttä ja ymmärrystä, että pomollakin samanlaiset vajavuudet, kuin itselläänkin.

50 vuoden kokemus

=======================

Ehdottomasti tarvitaan! On ikävää katsoa, kun pomoa aina haukutaan, vaikka sivusta seuranneena näen asiat aivan toiselta kantilta. Alaisilla kun olisi myönteisempi asenne työntekoon ja asiallisempi käytös olisivat asiat aivan toisin!

Emmi

=======================

Kyllä jonkinlainen alaiskoulutuskin olisi hyvästä. Monelta saattaa jäädä tajuamatta, että pomokin on ihminen ja siksi erehtyväinen. Ei välttämättä ymmärretä esimiehen vastuun määrää ja sitä, kuinka laajalti hänen on asioita katsottava. Kiusallaan ei varmaan hänkään tuota pettymystä tms. alaisilleen. Toisen huomioimista ja asettumista toisen asemaan pitäisi jokaisen harjoitella.

Hyvä alainen

=======================

1. Työpaikkakäyttäytyminen eli työtekijät kunnioittavat toisiaan ja kohtelevat toisiaan asiallisesti. Jos on huono päivä ei ole oikeutta terrorisoida toisia työntekijöitä.
2. Tiedottaminen, eli jos tiedän jonkun asian kerron siitä toisille enkä panttaa tietoani.
3. Jos jokin asia on pielessä työpaikalla, kerrotaan siitä suoraan asiallisesti esimiehelle eikä valiteta vain selän takana.
4. Tehdään töitä eikä hoideta omia asioita.

Arja

=======================

Ehdottomasti tarpeellinen. Varsinkin isoissa työyhteisössä meitä on monenlaisin persoonia. Kaikkien hyväksyminen ja keskinäinen yhteistyö on monesti lujilla, kun ei osata suhtautua. Kaikista ei tarvi pitää, mutta kaikkien kanssa on tultava toimeen.

Alamainen

=======================

Varmaankin alaiskoulutus olisi tarpeen. Myös yhteen hiileen puhaltamista, avoimuutta, toisen kunnioittamista, HYVIÄ TAPOJA...

Leena

=======================

Kyllä sitä mielestäni tarvitaan. Alaisten tulee osata huomioida työkaverit, ymmärtää ihmisten erilaisuutta ja oppia suvaitsevuutta. Myös kommunikaatio erilaisten ihmisten - myös esimiehen - kanssa vaatii tiettyjä taitoja. Moni unohtaa että esimieskin on vain ihminen ja hän tekee omaa työtään.

Satu

=======================

Alaiskoulutusta tarvitaan!

Alaisille lisää tietoa myös johtamisen ongelmista, jotta he ymmärtävät johtajien tekemiä päätöksiä ja vaikeuksia. Alaiset usein kuvittelevat, että johtajien työ on pelkkää käskyttämistä ja "piruilua".

Kuunnellaan!

=======================


Alaiskoulutustakin tarvittaisiin. Alaisenkin pitäisi ottaa osaa omaan panokseensa "kuin itsenäisenä yrittäjänä". Hänen tulisi pyrkiä asiallisesti tuomaan mielipiteitään työstään esiin avoimesti, ei selän takana. Alaisena olon tulisi saada se kunnioitus, mikä sille ihan oikeasti kuuluukin.

Monesti se kun on yrityksen TÄRKEIN henkilö. Ilman häntä tuotetta tai palvelua ei olisi, ja sitä kautta ei pomojaan. Mielestäni myös pomojen tulisi osata kaikki se, mitä hän alaisilta vaatii; silloin myös alaisen on helppo häntä kunnioittaa. Kunnioitusta siis molemmin puolin!

Kunnioita omaa työtäsi

=======================

Ilman muuta myös alaiskoulutusta. Jokaisen meistä tulee ottaa oma vastuu omasta tekemisestä ja työstä. Mutta kun se on niin helppoa "syyttää" esimiehistä erinäisistä asioista, kun katsoa peiliin...

Vastuullisuutta lisää

=======================

En kannata pelkkää alaiskoulutusta vaan ammattikoulutusta, jossa pomo on mukana ja pomojen ammatillista koulutusta jossa alainen on mukana. Pitäisi ottaa ihmissuhteet ja asioiden käsittely eri henkilöstöryhmien kesken normaalin työn puitteissa. Esimies tietää usein hyvin vähän mitä alainen tekee ja samoin alainen esimiehensä töistä.

Nainen

=======================

Alaiskoulutus on tarpeellinen ja sen tulisi sisältyä jo peruskoulutukseen ja muutama vuoden välein jatkoa. Alaistyöskentelyssä tarvitaan kaikkia taitoja mitä yleensä vuorovaikutuksessa tarvitaan, itsensä tuntemista, arvojensa ja työpaikan arvojen tiedostamista, yhteistyökykyä.

Alainen minäkin

=======================

Alaiskoulutus on tarpeen.

Alaistyöskentelyssä tarvitaan kykyä keskittyä omaan työtehtävään ja tietää mitä odotetaan missä raameissa. Alaisen täytyy myös tiedostaa esimiehen valtuudet ja kertoa mm. ongelmatilanteet ja niihin muodostaa jo etukäteen mahdolliset ratkaisuehdotukset. Tietää olevansa tärkeä lenkki koko organisaation ketjussa.

Tietää miksi tekee ko. työtään.

Pike

=======================

Parhaat johtamisen kehittämisohjelmat sisältävät jo nyt myös "alaiskoulutusosion". Johtaminen on hyvä nähdä vuorovaikutuksena, jossa esimies ja hänen alaisensa ovat ihmisinä tasavertaisia kumppaneita ja jossa he molemmat vaikuttavat lopputulokseen. Koska esimies kuitenkin yksin vastaa lopputuloksesta, siis vastaa sanan varsinaisessa merkityksessä, on alainen saatava mukaan tämän vuorovaikutuksen kehittämiseen.

Ellei saada, ovat tulokset kyseenalaisia. Nykyihmiset ovat myös ns. aktiivi-ihmisiä, jotka eivät tyydy vain olemaan kohteina vaan haluavat myös itse vaikuttaa ja osallistua. Yhdessä menestytään - tai sitten ei. Jos alainen epäonnistuu työssään, esimies vastaa lopputuloksesta.

Göran

=======================

Kyllä tarvittaisiin myös alaisille koulutusta. Alaiskoulutus pitäisi sisällään tiimikoulutusta ja toisen ihmisen huomioiminen tiimityöskentelyssä. On paljon alaisia jotka ovat "röyhkeitä" tiimikäyttäytyjiä sekä työkavereilleen että esimiehelleen. Paljon näkee että ns. ylemmän toimihenkilön kunnioitus on poistunut työ keskuudessa.

Huumori on piristävää työpäivinä ja sitä saa ollakin kunhan osaa pysyä maltillisena. Mielestäni herjat "lisää palkkaa" julkisesti esimiehille heitettynä ei ole hyvää huumoria. Sillä tämänkaltaiset herjat heikentävät työskentely- ja työnarvostusilmapiiriä. Kun myös alaiset käyttäytyvät asiallisesti on esimiehellä intressejä johtaa tiimiä tasa- arvoisesti ja oikeudenmukaisesti eteenpäin.

Koulutuksen puolesta

=======================

Kyllä alaiskoulutuskin olisi tarpeen siinä missä esimieskoulutus. Itse kuin siirryin esimiestehtäviin, niin kylläpä hämmästyin, mitä kaikkea esimies saakaan kontolleen ja mihin joutuu puuttumaan. Jotkut asiat olivat kyllä sellaisia, että mietin, miksi esimiehen puoleen edes sellaisissa asioissa käännytään. Nyt taas, kun minulla ei ole esimiesvastuuta, niin kylläpä osaa miettiä, millä asioilla vaivaan esimiestäni.

Riksu

=======================

Kun pomo oppii uutta, on alaisenkin pysyttävä samalla tiedon ja taidon tasolla, ollaan millä alalla vain. Alaisille koulutus on hyvin motivoivaa, sillä se auttaa jaksamaan työssä ja pysymään ajan tasalla sekä toimimaan uusien haasteiden edessä. Pomon on osattava delegoida asiat oikein ja alaisen on osattava olla oikealla tavalla nöyrä ottaessaan minkä tahansa tehtävän vastaan. Työyhteisön henkilökemia auttaa pomo-alaissuhteessa.


Koulutus lisää työkykyä

=======================

Alaiskoulutus on yhtä tarpeellista kuin pomokoulutus. Tärkeää on nimenomaan vuorovaikutuskoulutus työyhteisön sisällä. Yleensä koulutusta annetaan vain työhön liittyvästä ammattitaidosta.

Alaistyöskentelyssä tarvitaan
- motivaatiota työn tekemiseen mahdollisimman hyvin,
- kykyä kuunnella ja suhtautua arvostavasti niin työkavereihin kuin pomoon,
- asiakastyössä arvostava suhtautuminen asiakkaan toiveisiin ja tarpeisiin,
- kykyä luovaan ongelmanratkaisuun,
- yhteisöllisyyttä, vaikka kaikilla olisikin itsenäinen työ,
- halua jakaa tietämystään ja halua ottaa vastaan toisten tietämystä

Outsa

=======================

Kyllä on tarpeen. Alaisethan ovat monesti niitä, jotka ovat lähimpänä asiakkaita kuten palvelualoilla. Menestyykö yritys, jollei alaisia kouluteta? Tyhmäkin osaa vastata tuohon kysymykseen. "Yritys on niin vahva kuin sen heikoin lenkki" on joku viisas sanonut.

Esimiehen ja alaisen suhde on ihannetilanteessa mutkaton, rehellinen, avoin, tasapuolinen jne. Alaiset kaipaavat eniten koulutusta/tietoa siitä, miksi juuri meillä toimitaan ja tehdään näin. Mutta onhan se niin, että esimiehen toiminta on suoraan verrannollinen alaisten työskentelyn laatuun, motivaatioon ja työssä viihtymiseen. Hanttihommastakin voi saada mielekkään, jos esimies osaa johtaa hommaa oikein.

Ikuinen opiskelija

=======================

Alaiskoulutusta tarvitaan ilman muuta. Hyvää johtajuutta on vaikea toteuttaa ilman hyvää seuraajuutta, ainakaan tunnetasolla. Johtajuus ja seuraajuus kulkevat käsi kädessä. Jos alaiset haluavat, he voivat torpedoida esimiehen hyviä pyrkimyksiä.

Toisaalta, jos esimies on oikeudenmukainen, alaisiaan inhimillisesti kohteleva, kunnioittava, asiallinen, luotettava ja rehellinen sekä vielä taitava alaisten kannustamisessa ja parhaan osaamisen esiin saamisessa, on ihme, jos alaiset eivät vastavuoroisesti halua olla hyviä seuraajia. Mutta asian monipuolinen käsittely eri näkökulmista on varmasti enemmän kuin paikallaan.

30 vuotta esimiehenä

=======================

No, kykyä realisoida, millainen ko. työskentelijä oli itse aloittaessaan, tuskin hän oli heti ns. pomo, ja tietysti tuo jo paljon oivallettu kunkin ihmisen itsearvo = satu ruumiinjäsenistä, jossa lopuksi tiedostettiin, miten jokaisella jäsenellä on osansa yhteiseksi optimaaliseksi hyväksi.

Ydinminänsä löytänyt

=======================

Alainen voisi vapaammin käyttää omaakin harkintakykyään nk. maalaisjärkeä eikä aina toimia kirjallisten tai "rautalangasta" väännettyjen ohjeiden mukaan orjallisesti. Näin varsinkin asiakaspalvelussa koska sinne on vaikea yksiselitteisiä ohjeita laatia

Yks "pomo"

=======================

On helpompi ymmärtää pomoa, jos tietäisin organisaatiosta jotakin. Kuka päättää mistäkin asioista ja miten itse voin asioitani viedä eteenpäin, ellei lähin esimies siihen kykene/halua.

Olisi mukava tietää millä eväillä esimiehiä varustetaan. Tärkeää on myös kaiken tiedon avoimuus, sillä niin helposti juorutaan ja puhutaan perättömiä.

Alaisena tarvitsen yhtälailla ihmissuhdetaitoja ja riidan selvittely taitoja kuin esimiehet. Jokainen tarvitsee työnsä uudelleen arviointia. Mikä minun osuuteni ja osaamiseni on tässä työyhteisössä. Tietoisuus siitä, että ilman toisiamme emme pärjää.

Ryhmädynamiikkaa. Miksi joku käyttäytyy muiden mielestä erilailla, ja silti oikein. Ihmisten erilaisuuden tiedostamista.

Äkkävaltaisesta työyhteisöstä

=======================

Alaisen tulisi olla tietoinen esimiehensä työntavoitteista ja tehtävistä sekä asemasta. Hänen tulisi toimia siten, että myös pomon tavoitteet ovat mahdollisia toteutua, eikä lyödä kapuloita rattaisiin. Molemminpuolinen kunnioitus ja ymmärrys, myös pomon tärkeydestä työyhteisössä. Jos pomo ei usko itseensä, ei usko alaisetkaan.

On totta, että titteli annetaan, mutta johtajuus hankitaan. Alaisten olisi inhimillistä muistaa, että pomokin on ihminen hyvine ja huonoine puolineen. Hyvät alaiset saa pomonkin kukkimaan! Johtajuus onnistuu hyvällä vuorovaikutuksella.

Tuikkupomo

=======================

Alaiskoulutus on tarpeen ja sen on käytännössä hyvin lähellä sisäistä markkinointia. Kun tavoitteet ja sallitut keinot ovat tiedossa ja kaikkien sisäistämät menestyy koko yhteisö. Alaistaidot ovat sitä, että tiedostaa roolinsa suuressa palapelissä ja työskentelee tavoitteiden saavuttamiseksi - ei vain itsensä vaan koko porukan hyväksi.

Iipa

=======================


Viimevuosina ovat työelämän kehittäjät ottaneet käyttöön alaistaito -käsitteen. Minusta on hyvä, että muistetaan myös hyvän yhteistoiminnan kolikon toinen puoli. Mielestäni työelämässä toimivat samat lääkkeet, kuin missä tahansa ihmisten kanssakäymisessä. Tärkeimpänä asiana ovat hyvät tavat.

Itse opiskelin 70-luvun alussa, jolloin esimiestaitoihin ei juuri oppia saanut. Nyt on parikymmentä vuotta koulutettu esimiehiä, mikä on ollut ja on edelleen aiheellista. Vieläkin on esimiehiä, jotka pomottaa, ei arvosta alaisiaan työntekijöinä ja ihmisinä, moralisoi esim. sairaita poissaoloista, kohtelee työntekijöitä epäoikeudenmukaisesti jne.

On hyvä, että myös meitä jokaista työntekijänä muistutetaan hyvistä tavoista alaisena.

Kun luki Tom Lundbergin kaksi viimeistä kolumnia, eipä paljon ole lisättävää. Positiivinen asenne, vastuu omasta toiminnastaan, toistensa kunnioittaminen vajavaisina yksilöinä jne. auttavat pitkälle.

Olen sitä mieltä, että nykyään meillä suurimmalla osalla on ihan riittävästi tietoa siitä, miten toimii hyvä esimies tai työntekijä, tai miten yleensä ihmisyhteisöissä esim. perheessä tulisi toimia. Ongelma on sen, että emme jostakin syystä tule ottaneeksi sitä tietoa käyttöön. Käymmepä vaikka miten monessa hyvässä koulutuksessa, opit unohtuvat pian, ellei niitä oteta heti käyttöön.

Viimeisen oivalluksen sain keskustelussa epävirallisen työnohjaajani kanssa työhyvinvoinnin ongelmia pohtiessamme: Meidän tulisi rakastaa niin paljon itseämme, että ottaisimme hyvät tavat käyttöön. Yleensä itse kärsimme eniten oman hölmöilymme seurauksista. Esim. kiusaamisesta kärsii varmasti vähintään yhtä paljon kiusaaja kuin kiusattu. Anteeksianto ja eteenpäin katsominen ovat myös voimaantumisen lähteitä. Miten paljon voimia kuluttaakaan katkeruus ja hyvityksen odottaminen.

Työyhteisössä meidän ei tarvitse rakastaa toisiamme, mutta perustehtävän muistaminen (esim. se, että ilman asiakasta, minua ei tarvita) ja että yhteisiä pelisääntöjä jokainen meistä on velvollinen noudattamaan, on ehdoton edellytys työhyvinvoinnille.

Ikuinen opiskelija

=======================

Kyllä ehdottomasti. Silloin myös alaiset saavat oppia ja ohjausta siitä, kuinka "pomon" kanssa tullaan toimeen. Toki myös tekninen työn opettaminen ja kouluttaminen on tärkeää - enemmän laitan kuitenkin painoa niille henkisille vahvuuksille, jotka kehittyvät, kun niille annetaan mahdollisuus.

Pomo, joka kouluttaa alaisiaan!

=======================

"Pomoja kyllä koulutetaan", tuo on kyllä totta, mutta monta kertaa se näyttää olevan ihan turhaa. Monet pomot menevät koulutukseen, kun on pakko ja sillä mielellä, että mitä tämä taas on aivan turhaa ajan hukkaa. Itse olen alainen ja törmännyt tähän seikkaan liiankin usein. Alaiskoulutus on erittäin tarpeellista, sitä vaan ei ole tarpeeksi tarjolla ja myös ikävä kyllä meissä alaisissakin on henkilöitä, jotka eivät koe sitä tarpeelliseksi. Ja yleensä vielä ne ihmiset, jotka sitä ehdottomasti tarvitsisivat loistavat aina kaikista tärkeistä tilaisuuksista poissaolollaan.

Vuorovaikutustaidot, positiivinen elämän katsomus, iloitseminen ja ennen kaikkea maalaisjärjen käyttö puuttuu nykypäivän pomoilta ja kuten yllä jo mainitsin myös alaisilta.

Itse olen meillä työpaikalla työhyvinvointiryhmässä mukana ja yksikkömme ns. positiivari, ja joskus kyllä tuntuu, että onko tästä mitään hyötyä, on kuin heittäisi vettä hanhen selkään. Mutta en ole luovuttaja, joten jatkan työn ilon ja positiivisuuden jakamista edelleen. Koulutusta työhyvinvointiin haluaisin kyllä, enkä pelkästään luentomuodossa vaan että pääsisi itsekin osallistumaan tehtävien, leikkien tms. tavalla. Työhyvinvointi on minulle sydämen asia.

Kiitos positiivarit-sivustolle, siitä on ollut minulle suurta iloa ja hyötyä, olen jakanut työpaikalla aamun ajatuksia kokouskutsujen yhteydessä ja monet ovat olleet tosi iloisia niistä. Jatkakaa samaan malliin, niin minäkin teen.

Marke

=======================

Ainakin ryhmätyötaitojen kehittämistä ja työtoverin "lukemista". Jos on huono päivä, niin annetaan olla rauhassa ja kyllä se sitten siitä taas lähtee käyntiin. Meillä kaikilla on joskus huonoja päiviä.
Myös yleensä suullisen viestinnän ja sähköpostiviestinnän koulutus olisi suotavaa.

EK

=======================

Ehdottomasti, alaisen elämäntehtävä ei saa/voi olla oman esimiehensä esimiestaitojen jatkuva testaaminen ja esimiehen työn vaikeuttaminen.

HariSe

=======================

Niin, mitä on olla hyvä alainen? Hyvä alainen työskentelee hyvin hyvän pomon alaisuudessa. Alaiselle periaatteessa kuuluu käytännön osaaminen, esimiehelle motivoiminen ja positiivisen ilmapiirin luominen.

Tekisipä mieleni sanoa, että jos alainen alkaa miettiä, mitä erityisiä kykyjä hän tarvitsisi nimenomaan alaisena toimimiseen, hänen pitäisi pyrkiä pomoksi. Tuskinpa hyvä alainen tällaisia kysymyksiä erityisesti miettii.

Siiseli

=======================

Alaiskoulutusta tarvitaan. Hyvä alainen osaa sopivasti tukea pomoaan mutta tarpeen vaatiessa osaa myös kritisoida ja olla eri mieltä. Alainen osaa antaa sopivasti palautetta mielellään suoraan pomolleen. Hyvä alainenkaan ei kritisoi selän takana.

Winnie

=======================

Kyllähän alaiskoulutus tarpeen on. Sellainen oppiaine pitäisi kuulua kaikille opiskelijoille, jotka valmistuvat ammatteihin; ei ole väliä onko kyseessä yliopisto vai ammatillinen koulutus. Tuntuu kuin nykyajan ihmiset eivät osaisi oikein olla alaisia. Pitää saada kaikki tässä ja nyt heti ja vielä itse pitäisi päästä esimieheksi vaikka edellytykset eivät aina ihan riittäisikään. Sivusta on niin paljon helpompaa heittää miinaa kuin olla itse menossa ensimmäisenä.


30-vuotta esimiehenä

=======================

Hyvä alaiskoulutuksen tutkija! Opiskellessani 80-luvulla apuhoitajaksi, motto erään opettajan kohdalla oli: "Tämä teidän tulee tietää, mutta tätä te ette saa tehdä!" Myöhemmin työssä ollessani hakeuduin kaikkiin mahdollisiin koulutuksiin, mikä minua kiinnosti, ja mitä ammattiini liittyvä lisäkoulutus mahdollisti sekä myöhemminkin omaehtoisesti ja samalla aikaa.

Ainoa keino tulla toimeen pompottelevan pomon kanssa on hankkia tietoa, jotta ymmärtäisi miten raskas taakka pomolla on vetää perässään meitä kyvyttömiä. Edellä mainittu oli huuli ja tuhmaa huumoria, jossa kylläkin piilee joskus totuuden siementä.

Kyllä on omassa ammatissani aina ollut mahdollisuutta lisäkoulutukseen melko hyvin. Mutta alaiskoulutukseen! Eiköhän päde samat tavoitteet kuin yläpään koulutukseen: ymmärrys, tieto, empatia, myötätunto, yhteiskunnallisuus ja yksilön kunnioittamien ihmisenä sekä työntekijänä: samanarvoisuus sekä vertaisuus: joillakin vain on toiset tehtävät ja joillakin toiset; mutta samassa veneessä uhkana karilleajo tai onnistunut yhteistyö.

Työ osana iloa

=======================

Alaistyöskentely on mielestäni samaa kuin aikuinen elämä yleensäkin: kykyä kuunnella, kykyä puhua, kykyä arvostella ja kestää arvostelua tietyssä mielessä... Joka pärjää yleensäkin ihmisten kanssa on myös hyvä alainen ja hyvä pomo…

Mimme

=======================

Toivoisin alaisiltani tukea. Tämän kun tiedostin, ryhdyin tarmokkaasti tukemaan omaa pomoani.

Älynväläys

=======================

Kyllä alaistaitokoulutusta järjestetään. Pitää vain olla aktiivinen.
Alaistaidoissa "alaisessa" kyse on esimiehen työparista. Alaistaidot tarkoittavat työntekijän halua ja kykyä toimia työyhteisössään rakentavalla tavalla esimiestään ja työtovereitaan tukien samalla kun hän hoitaa hyvin varsinaiset työtehtävänsä.

Näin itse olen "markkinoinut" meidän (Nurmijärven) kunnan työntekijöille järjestettyä koulutusta. Koulutus on tarkoitettu kaikille työntekijöille/viranhaltijoille, myös esimiehille. Koulutuksen tarkoituksena on kertoa "mitä minä voin tehdä tullakseni johdetuksi hyvin". Työsuojeluvaltuutettuna olen havainnut työpaikoillamme tämän asian jo pitkään. Kuultuani tutkimuksesta ja siihen liittyvästä kirjallisuudesta otin "tilaisuudesta vaarin" ja järjestän koulutuksen joka on nyt helmikuun alussa. Koulutus on herättänyt laajaa kiinnostusta ja osallistujia on tulossa paljon.

Kirjavinkkinä voisin suositella kirjaa: Onnistu alaisena - näin johdan esimiestä ja itseäni

Työsuojeluvaltuutettu

=======================

Tarvitaanko alaiskoulutusta?

Kyllä mielestäni tarvitaan ehdottomasti. Jo heti nuori työnsä aloittava tarvitsee paljon tietotaitoa jolla terveesti kysyä ja/tai kyseenalaistaa asioita omaksi tiedokseen ja kehittymiseen työelämään ja sen pelisääntöihin sekä oikeuksiin (terveen positiivisesti). Työntekijä tarvitsee tietoa, osaamista ja oikeutusta mm. myös ajankäytön hallinnasta, itsensä johtamisesta niin työssä kuin elämässä yleensäkin sekä ihan perusasioita "minä työssä ja elämässä" - tyyliin.

Ei työntekijä ole työssään pelkkä käskettävissä oleva olio, vaan tasavertainen ja inhimillinen ihminen siinä missä kaikki muutkin, olivatpa keitä hyvänsä ja tekivätpä työkseen palkkansa eteen työnantajalle mitä työtehtävää hyvänsä. Alaisjohtamista siinä missä esimiesjohtamistakin... koko työelämän ajan hyvän työyhteisön aikaansaamiseksi, pysyttämiseksi ja kehittämiseksi kuin tietysti itsensä kehittymiseksi ihmisenä ja työntekijänä.

Siinä puhe, missä puute

=======================

Palautetaidot
Dialogi- ja vuorovaikutustaidot
Itsensäjohtamis-taidot
Konfliktien ehkäisy ja ratkaisu
Coaching-taidot
Reflektio- ja tietoisuustaidot
Vaikuttamisen ja innostamisen taidot

Jokainen on pomo

=======================

Ehkä, ei ainakaan sellaista joka haluaa vaan valtaa mutta ei vastuuta.

Minä

=======================

Mielestäni pitäisi kouluttaa alaisia yhtä lailla kuin pomoja. Koulutus antaa työlle mielekkyyttä ja kouluttaminen motivoi, koska tietää että työntekijään panostetaan. Mutta jos vain pomot käyvät kalliissa koulutuksissa ja alaiset kärvistelevät toimistolla, tulee fiilis, että "meidän ei ole väliä, meihin ei kannata panostaa..."

Tasa-arvoa kiitos

=======================

Tarvitaan kuuntelemisen taitoa ja kuullun ymmärtämisen taitoa. Kykyä asettautua välillä esimiehen asemaan ja nähdä asioita myös yrityksen kantilta. Rohkeutta sanoa jos on epäkohtia ja esittää parannusehdotuksia. Osata olla tyytyväinen hyvistä asioista ja sanoa myös kiitos. Reipasta otetta hoitaa työt hyvin.

Merja

=======================

Tarvitaan ihmissuhdekoulutusta kaikille, myös alaisille. Toimin sihteerinä ja yksi tärkeä asia on olla huomaamatta esimiehen huonomuistisuutta ja tietämättömyyttä. Pitää tuoda sopivasti esille asioita sillä tavalla että esimiehen ei tarvitse myöntää unohtamistaan tai tietämättömyyttään.

Eikka

=======================

Siis jos alaiskoulutuksella tarkoitetaan ns. kenttäväkeä, niin totta kai kaikille täytyy koulutusta tai valmennusta tarjota. Jos alaiset eivät tiedosta yrityksensä tavoitteita tai ymmärrä paikkaansa organisaatiossa, niin jotain on jossain pielessä. Yksilöistä kaikki lähtee. Jos kenttä voi pahoin, niin yritykselläkin tökkii jossain vaiheessa.

Esko

=======================

- on syvästi sitoutunut työhönsä ja toimii yrityksessä koko sydämestään
- on ylpeä saadessaan kuulua yritykseen
- työskentelee yrityksessä koska haluaa olla siellä - ei siitä syystä, että hänen on vaikea löytää muuta työtä
- on lojaali yrityksessä työskenteleviä henkilöitä ja yrityksen tavoitteita kohtaan
- puolustaa työtovereitaan ja yritystään hyökkäyksiltä
- kokee olevansa vastuussa sekä yrityksen menestymisestä että sen epäonnistumisesta
- tekee aloitteita osaston ja yrityksen kehittämiseksi ja yrittää itse kehittyä ihmisenä
- ei lähde siitä. että yhteiskunta ja johto selvittävät kaikki ongelmat
- löytää työhönsä liittyvät haasteet
- on kustannustietoinen eikä tuhlaa yrityksen omaisuutta
- on ammatillisesti pätevä
- on avoin ja rehellinen
- ilmaisee kantansa
- kohtelee muita kuten toivoo muiden kohtelevan häntä
- osoittaa kiinnostusta, kunnioitusta ja huomaavaisuutta muita kohtaan
- ei levittele huhuja
- suhtautuu työtovereihinsa kuin "tärkeisiin asiakkaisiin"
- organisoi työnsä hyvin ja priorisoi päivän työt
- ei pyri menestymään muiden kustannuksella
- on täsmällinen ja pitää sopimukset
- on tehokas ja sitoutunut
- oppii virheistään eikä toista niitä
- on joustava ja muuttumishaluinen
- on auttavainen ja tekee yhteistyötä kaikkien organisaation jäsenten kanssa
- on sisukas ja kurinalainen
- noudattaa sovittuja toimintatapoja ja ohjeita
- haluaa tietoisesti tuottaa työssään korkeaa laatua
- ei myöhästele = kunnioittaa toisten aikaa
- kysyy ei oleta
- toimii heti eikä meinaa
- tekee epämukavuusalueen asiat ensin
- puhuu työkaverille - ei työkaverista
- ei kadehdi toisen menestymistä (ei ole minulta pois, jos joku tekee jonkun asian hyvin)
- reilu ja rehellinen
- huumorintajuinen

Ulla

=======================



Ladataan kommentteja...
© 2012 Positiivarit Oy Vaihde (03) 882 160 Faksi (03) 882 1622 E-mail: positiivarit@positiivarit.fi Toteutus: Luovanet Oy Toimitusehdot      Käyttöehdot